Taisyklės
SAUGAUS DAŽASVYDŽIO /ŠRATASVYDŽIO ŽAIDIMO
TAISYKLĖS
I. Bendrosios nuostatos
1. Paskirtis. Užtikrinti saugų ir kokybišką dažasvydžio/šratasvydžio žaidimo organizavimą bei tvarką.
2. Pagrindinės sąvokos:
2.1. Dažasvydžio/šratasvydžio žaidėjas – tai fizinis asmuo, sulaukęs 18 metų amžiaus, bei išklausęs instruktažą apie saugaus žaidimo reikalavimus ir pasirašęs saugaus dažasvydžio žaidimo sutartį. Dažasvydžio žaidėjais šių taisyklių prasme taip pat laikomi ir 18 metų nesulaukę žaidėjai turintis raštišką ar žodinį (kai atvyksta kartu) tėvų ar globėjų sutikimą žaisti dažasvydžio/šratasvydžio žaidimą bei išklausę instruktažą apie saugaus žaidimo reikalavimus (lydimi žaidėjai), kai už šiuos asmenis saugaus dažasvydžio žaidimo sutartį pasirašo pilnamečiai asmenys.
2.2. Dažasvydžio/šratasvydžio organizatorius – tai fizinis ar juridinis asmuo, turintis specialiųjų žinių ir patirtį organizuojant dažasvydžio žaidimus.
2.3. Dažasvydžio/šratasvydžio instruktorius – tai fizinis asmuo, ne jaunesnis kaip 16 metų amžiaus, turintis specialiųjų žinių apie dažasvydžio įrangą bei turintis dažasvydžio instruktoriaus kursų baigimo pažymėjimą.
2.4. Žaidimų žiūrovas – tai fizinis asmuo, atvykęs stebėti dažasvydžio/šratasvydžio žaidimų.
2.5. Dažasvydžio/šratasvydžio šautuvas – tai gamyklinis mechaninis ar elektromechaninis įtaisas, kurio šūvio galia neviršija 0,9 J (džiaulių) ir yra pritaikytas šaudyti dažų ar plastikiniais kamuoliukais.
2.6. Apsauginė kaukė – tai specialiai pagaminta kaukė, skirta apsaugoti akis ir veidą nuo tiesioginių dažų ar kitų kamuoliukų pataikymo žaidimo metu.
2.7. Žaidimų aikštelė – tai dažasvydžio/šratasvydžio instruktoriaus nurodyta teritorija, pritaikyta žaisti dažasvydžio žaidimus.
2.8. Neutrali vieta – tai saugi vieta, skirta žaidimo metu paženklintiems (nukautiems) žaidėjams susirinkti ir, laukiant kito žaidimo pradžios, stebėti kitus žaidėjus.
2.9. Instruktažas – tai žaidėjų supažindinimas su saugaus žaidimo reikalavimais bei kita reikalinga informacija, užtikrinančia saugią ir sklandžią dažasvydžioar šratasvydžio žaidimo eigą.
2.10. Kaištis – tai daiktas, skirtas uždengti (užkišti) dažasvydžio šautuvo vamzdį išvengiant atsitiktinių šūvių ne žaidimo metu.
2.11. Paženklintas (nukautas) žaidėjas – tai žaidėjas su dažų dėme, į kurį žaidimo metu pataikius dažų kamuoliuku į bet kurią kūno vietą, liko žymė.
II. Dažasvydžio/šratasvydžio žaidėjai
3. Dažasvydžio/šratsvydžio žaidėjas, atvykęs į žaidimo organizavimo vietą, prisistato žaidimo organizatoriui ar instruktoriui ir informavęs apie atvykimą, eina ruoštis žaidimui.
4. Pasiruošęs žaidimui, žaidėjas ar grupė žaidėjų informuoja instruktorių apie pasiruošimą ir privalomai išklausę instruktažą bei pasirašę saugaus dažasvydžio/šratasvydžio žaidimo sutartį (už lydimus asmenis sutartį pasirašo atsakingas asmuo), gauna žaidimui reikiamą dažasvydžio/šratasvydžio įrangą. Žaidėjas asmeniškai atsako už jam patikėtos dažasvydžio ar šratasvydžio įrangos tyčinį sugadinimą ar praradimą. Neišklausius instruktažo ir nepasirašius saugaus dažasvydžio ar šratasvydžio žaidimo sutarties, žaisti dažasvydį/šratasvydį draudžiama.
5. Dažasvydžio/šratasvydžio šautuvas išduodamas kartu su kita reikiama įranga be kamuoliukų su vamzdžio kaiščiu. Dažasvydžio ar šratasvydžio kamuoliukais šautuvas užpildomas žaidimo aikštelėje ar specialiai tam skirtoje vietoje leidus instruktoriui. Žaidėjams ne žaidimo metu nuimti vamzdžio kaištį griežtai draudžiama, išskyrus atvejus, kai tai leidžia daryti instruktorius.
6. Žaidėjai, turintys žaidimui paruoštą šautuvą su kamuoliukais, patys atsako už savo veiksmus ir kilusias pasekmes, jei jos atsiras dėl neatsargaus ar tyčinio naudojimosi šautuvu, pažeidžiant šias taisykles.
7. Žaidėjas, prieš įeidamas į aikštelę, užsideda apsauginę kaukę ir eina į starto vietą bei kartu su kitais žaidėjais ten ruošiasi žaidimui. Išgirdę ir įvykdę instruktoriaus komandą „Pasiruošiam, nuimam kaiščius ir šautuvo saugiklį“, laukia žaidimo signalo pradžios. Nuaidėjus signalui, prasideda žaidimas. Žaidimo trukmė priklauso nuo pasirinkto žaidimo scenarijaus. Paženklintas (nukautas) žaidėjas, įjungia šautuvo saugiklį ir užkiša šautuvo vamzdį kaiščiu bet nenusiimdamas kaukės, iškėlęs ar nuleidęs šautuvą ir uždėjęs laisvą ranką ant galvos, išeina iš aikštelės į neutralią vietą. Neutralioje vietoje žaidėjas pasideda šautuvą ir tik įsitikinęs, kaip numatyta šių taisyklių 8 punkte, kad saugu, gali nusiimti apsauginę kaukę.
8. Žaidėjai žaidimo aikštelėje (žaidimo metu) ir neutralioje vietoje privalo dėvėti apsauginę kaukę iki žaidimo pabaigos. Po žaidimo, neutralioje vietoje įsitikinus, kad visi šautuvai yra saugūs (uždėti kaiščiai ir įjungti saugikliai), apsauginę kaukę galima nusiimti. Žaidėjui griežtai draudžiama šauti į kitą žaidėją, kuris nedėvi apsauginės kaukės, tyčia gadinti dažasvydžio įrangą.
9. Paženklintas (nukautas) žaidėjas gali stebėti žaidimą be apsauginės kaukės tik būdamas neutralioje vietoje kuri apsaugota specialiais tinklais, ir stovėdamas ne arčiau 1(vieno) metro atstumu iki tinklo.
10. Žaidimo ir poilsio tarp žaidimų metu draudžiama taikytis ir šauti į žmogų, kuris nedėvi apsauginės kaukės. Žaidimo metu draudžiama pasikelti apsauginę kaukę, be instruktoriaus leidimo pradėti žaidimą, naudoti fizinį ar psichologinį smurtą, vartoti ar būti apsvaigusiam nuo alkoholio, narkotikų ar kitokių psichotropinių vaistų. Draudžiama šauti į kitą žaidėją iš arčiau nei 5(penkių) metrų atstumo, trukdyti žaidimui bet kokiais veiksmais, nesuderinamais su žaidimo tikslu.
11. Pasibaigus žaidimo laikui, žaidėjai asmeniškai grąžina jiems patikėtą dažasvydžio/šratasvydžio įrangą
III. Dažasvydžio (šratasvydžio) instruktorius
12. Dažasvydžio ar šratasvydžio instruktorius pasitinka atvykusius žaidėjus ir jiems suteikia pirminę informaciją apie pasiruošimo žaidimui eigą. Instruktorius su kiekvienu žaidėju (atsakingu asmeniu) sudaro saugaus dažasvydžio/šratsvydžio žaidimo sutartį.
13. Instruktorius paruošia žaidimui reikiamą įrangą ir įsitikina, kad ji yra techniškai tvarkinga ir tinkama naudoti.
14. Instruktorius instruktuoja pasiruošusius žaidėjus, supažindina juos su saugaus dažasvydžio/šratsvydžio žaidimo taisyklėmis, apmoko kaip naudotis dažasvydžio/šratasvydžio įranga bei aptaria kitus organizacinius klausimus. Atsako į visus žaidėjams kylančius klausimus.
15. Instruktorius įsitikinęs, kad visi žaidėjai išklausė instruktažą bei pasirašė saugaus dažasvydžio/šratasvydžio žaidimo sutartį, išduoda reikiamą įrangą. Dažasvydžio/šratasvydžio kamuoliukai išduodami atskirai. Draudžiama išduoti dažasvydžio/šrtasvydžio įrangą žaidėjams, kurie yra neblaivūs, neišklausė instruktažo ir (ar) nepasirašė saugaus dažasvydžio/šratasvydžio žaidimo sutarties.
16. Instruktorius visą žaidimo laiką stebi žaidėjus, duoda jiems pastabas ir patarimus, organizuoja žaidimus, skelbia žaidimų pradžia ir pabaigą, prižiūri įrangą, stebi žaidėjų elgesį ir prireikus imasi priemonių tvarkai atkurti.
17. Pasibaigus žaidimams, instruktorius priima išduotą dažasvydžio įrangą, ją patikrina ir paruošia kitiems žaidimams.
18. Esant reikalui, instruktorius privalo stabdyti žaidimą, prireikus suteikti ir pirmąją med. pagalbą ar pašalinti žaidimui trukdantį asmenį.
IV. Dažasvydžio/šratasvydžio žaidimo organizatorius
19. Organizatorius, organizuodamas dažasvydžio/šratasvydžio žaidimą, atsako už teikiamos paslaugos kokybę.
20. Organizatorius užtikrina, kad žaidimą ves aukštos kvalifikacijos instruktorius (-iai), sėkmingai baigę instruktorių kursus.
21. Organizatorius aprūpina instruktorius tvarkinga dažasvydžio/šratasvydžio įranga, ją remontuoja.
22. Organizatorius rūpinasi tinkama dažasvydžio/šratasvydžio aikštelių būkle, organizuoja jų statymą ir priežiūrą, užtikrina įdomių žaidimų scenarijų pasiūlą
V. Žiūrovai
23. Žiūrovai, atvykę stebėti dažasvydžio žaidimų, privalo dėvėti apsauginę veido kaukę ar specialius apsauginius akinius bei signalinės spalvos liemenę. Žiūrovams, neatitinkantiems šių reikalavimų, draudžiama stebėti dažasvydžio ar šratasvydžio žaidimus.
24. Žiūrovams draudžiama pasakinėti aikštelėje esantiems žaidėjams apie tai, kur žaidimo metu slepiasi kiti žaidėjai, kitaip trikdyti žaidimą, atlikti veiksmus, prieštaraujančius žaidimo tikslams.
VI. Baigiamosios nuostatos
25. Organizatorius ir instruktorius neatsako už žaidimo metu patirtus žaidėjų sužalojimus ar kitokius nuostolius, jei jie padaromi trečiojo asmens veiksmais, kito žaidėjo veiksmais, dėl žaidimo saugumo reikalavimų nesilaikymo ar dėl neįveikiamų aplinkybių (force majeure). Kiti su atsakomybe susiję klausimai nustatyti saugaus dažasvydžio žaidimo sutartyje.
26. Žaidėjas žaisdamas dažasvydį/šratasvydį gali patirti stresą ar nemalonių išgyvenimų taip pat fizinį skausmą šūvių metu.